Polska norma PN-EN 61140:2005 – “Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym — Wspólne aspekty instalacji i urządzeń” dzieli urządzenia elektryczne oraz elektroniczne na cztery klasy ochronności: 0, I, II, i III w zależności od zastosowane środka ochrony.
Klasa ta nie jest oznaczana za pomocą symbolu. Urządzenia tej klasy posiadają jedynie izolację podstawową, nie posiadają zacisku pozwalającego na przyłączenie przewodu ochronnego, zaś ruchomy przewód zasilający (jeżeli występuje) pozbawiony jest żyły ochronnej, podobnie jak wtyczka nie posiada styku ochronnego.
Urządzenia tej klasy mogą być stosowane jedynie w środowisku pozbawionym części przewodzących obcych. Wymagana się zastosowania stanowiska izolowanego lub zasilenia urządzenia z wykorzystaniem transformatora separacyjnego, z którego zasilane będzie wyłącznie to (jedno) urządzenie.
W tej klasie urządzenia podobnie jak w klasie powyżej posiadają jedynie izolację podstawową, jednak w odróżnieniu od klasy zero zostały wyposażone w zacisk ochronny umożliwiając przełączenie przewodu PE lub PEN. Jeżeli występuje ruchomy przewód zasilający, to powinien on posiadać żyłę ochronną, zaś wtyczka styk ochronny.
Warunkiem stosowania urządzenia o pierwszej klasie ochronności jest przyłączenie przewodu PE lub PEN do zacisku ochronnego. Urządzenia tej klasy ochronności mogą być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, przemysłowych i tym podobnych.
W drugiej klasie ochronności urządzenia posiadają izolację podwójną lub wzmocnioną – eliminuje to konieczność stosowania zacisku ochronnego, przez co również przewód zasilający, jeżeli występuje nie posiada żyły ochronnej. Również wtyczka nie ma styku ochronnego.
Tej klasy urządzenia mogą być stosowane we wszystkich warunkach, o ile szczegółowe wytyczne nie stanowią inaczej.
Urządzenia klasy trzeciej zasilane są ze źródła bardzo niskiego napięcia (< 50VAC) – do tego celu stosuje się układy SELV oraz PELV (układ FELV nie spełnia warunku klasy trzeciej, ponieważ bardzo niskie napięcie zastosowano w nim ze względów funkcjonalnych, nie zaś ochrony przeciw-porażeniowej). Podobnie jak w klasie drugiej przewód zasilający urządzenia oraz wtyczka (jeżeli występują) pozbawione są żyły i styku ochronnego.
Urządzenia trzeciej klasy ochronności mogą być stosowane we wszystkich warunkach.