Prędko¶ć silnika może być zmieniona przez:
• zmianę liczby par biegunów,
• zmianę po¶lizgu,
• zmianę częstotliwo¶ci napięcia zasilania.
Prędko¶ć n silnika jest zależna od prędko¶ci wirowania pola magnetycznego maszyny i może być wyrażona jako:
Rys. 1 Przedstawienie możliwo¶ci zmian regulowania prędko¶ci silnika asynchronicznego
1. Regulacja prędko¶ci przez zmianę liczby par biegunów
Szybko¶ć rotacji pola jest okre¶lona przez liczbę par biegunów w stojanie. W przypadku dwubiegunowego silnika, szybko¶ć obracaj±cego się pola wynosi 3,000 rpm dla częstotliwo¶ci 50Hz w sieci zasilania.
Rys. 2 Charakterystyki mechaniczne silnika w odniesieniu do zmiany liczby par biegunów
Przy częstotliwo¶ci 50Hz, szybko¶ć obracaj±cego się pola w czterobiegunowym silniku wynosi 1,500 rpm.
Silniki mog± być budowane dla dwu różnych liczb par biegunów – silniki dwubiegowe. Spowodowane jest to specjalnym rozmieszczeniem uzwojenia stojana w żłobkach w formie uzwojenia Dahlander’a b±dĽ jako dwóch oddzielnych uzwojeń. W silniku wielobiegunowym występuj± poł±czenia różnych typów uzwojeń.
Szybko¶ć jest zmieniana przez przeł±czanie uzwojeń statora, zmienia się wtedy liczba par biegunów w stojanie. Na skutek przeł±czania z małej liczby par biegunów - praca przy dużej prędko¶ci obrotowej wału silnika, do większej liczby par biegunów, faktyczna szybko¶ć silnika jest drastycznie zmniejszana, np. od 1,500 do 750 rpm. Na w skutek szybkiego przeł±czania par biegunów, silnik przechodz±c przez zakres pracy generatorowej może być znacznie przeci±żony, gdyż energia hamowania jest zależna od rodzaju obci±żenia doł±czonego wału silnika. Na udary narażone s± także mechanizmy sprzęgaj±ce silnik z obci±żeniem.
2. Sterowanie po¶lizgiem silnika
Prędko¶ć silnika może być sterowana przez po¶lizg na dwa różne sposoby:
• przez zmianę napięcia dostarczanego do stojana,
• przez ingerowanie w pracę wirnika.
Zmiana napięcia stojana
Prędko¶ć silnika asynchronicznego może być kontrolowana przez dostosowanie napięcia wej¶ciowego silnika bez zmiany częstotliwo¶ci (na przykład używaj±c softstarter’a). Jest to możliwe, ponieważ moment obrotowy silnika zmienia proporcjonalnie do kwadratu napięcia.
Rys. 3 Charakterystyki mechaniczne silnika przy zmianie napięcia na stojanie
Wskazywane na charakterystyce mechanicznej, stałe punkty pracy mog± być otrzymywane w zakresie pracy normalnej (nk
Regulacja wirnika
Istniej± dwa możliwe sposoby oddziaływania na wirnik. Poprzez dodawanie rezystancji do obwodu wirnika lub doł±czanie obwodu wirnika do innych maszyn elektrycznych, albo do obwodu prostownika poł±czonego kaskadowo.
Silniki pier¶cieniowe mog± być tak regulowane, ponieważ maj± konstrukcję umożliwiaj±c± dostęp do uzwojeń wirnika na pier¶cieniach ¶lizgowych.
Zmiana rezystancji wirnika
Prędko¶ć silnika może być regulowana przez doł±czenie oporników do pier¶cieni ¶lizgowych i kosztem powiększenia strat mocy w wirniku. Prowadzi do przyrostu warto¶ci po¶lizgu i zmniejszenia prędko¶ci silnika. Jeżeli rezystory doł±czone s± do obwodu wirnika, zmienia się charakterystyka mechaniczna. Jak pokazano na rys. 4, zwiększenie rezystancji spowoduje zmniejszenie prędko¶ci obrotowej wirnika przy zachowaniu stałego momentu obrotowego. Poprzez zmianę rezystancji uzyskujemy zmianę prędko¶ci przy tym samym obci±żeniu. Tak wstępnie okre¶lona prędko¶ć jest zależna od obci±żenia. Jeżeli zmniejszamy obci±żenie silnika, prędko¶ć wzrasta prawie do prędko¶ci synchronicznej.
Rys. 4 Charakterystyki mechaniczne silnika przy zmianie rezystancji wirnika
Rezystancja zależna jest od temperatury i dlatego ważne jest, aby temperatura podczas pracy była stała.
Ł±czenie kaskadowe
Zamiast oporników, obwód wirnika może być poł±czony przez pier¶cienie ¶lizgowe do obwodów napięciowych maszyny lub wej¶ciowych obwodów prostownika. Obwód napięciowy maszyny dostarcza obwodowi wirnikowemu silnika dodatkowe odpowiednie napięcie, umożliwiaj±c wpływanie na prędko¶ć i magnetyzm wirnika. Technika ta jest używana głównie w elektrycznych systemach kolejowych. Wej¶cia mocy prostownika mog± być używane zamiast obwodów napięciowych maszyny, w tym przypadku obszar aplikacji jest zredukowany do systemów z pompami, wentylatorami, itp.
Rys. 5 Przykładowa typowa realizacja poł±czenia kaskadowego
3. Regulacja prędko¶ci przez zmianę częstotliwo¶ci napięcia zasilania
Przy zmianie częstotliwo¶ci możliwe jest kontrolowanie prędko¶ci silnika bez dodatkowych strat. Prędko¶ć obrotowa pola magnetycznego zmienia się wraz ze zmian± częstotliwo¶ci.
Prędko¶ć silnika zmienia się proporcjonalnie do prędko¶ci rotacji pola magnetycznego. Aby utrzymać moment obrotowy silnika, napięcie silnika musi być zmieniane wraz z częstotliwo¶ci±.
Przy znanym obci±żeniu można wyznaczyć moment i pomijaj±c po¶lizg silnika otrzymujemy:
Dla danego obci±żenia, słuszna jest następuj±ca zależno¶ć: dla stałego stosunku między napięciem podawanym na silnik a częstotliwo¶ci±, namagnesowanie w założonym zakresie prędko¶ci silnika jest także stałe.
Rys. 6 Charakterystyki mechaniczne przy regulacji prędko¶ci przez proporcjonaln± zmianę napięcia i częstotliwo¶ci zasilania
Namagnesowanie nie jest idealne w dwóch przypadkach: w pocz±tkowej fazie rozruchu silnika oraz przy bardzo niskich częstotliwo¶ciach pracy silnika, gdzie wymagane jest dodatkowe magnesowanie. Także, gdy silnik w tym zakresie pracuje ze zmiennym obci±żeniem, powinno być możliwe namagnesowanie odpowiadaj±ce obci±żeniu, rys. 7.
Rys. 7 Schemat zastępczy silnika dla pracy przy małych prędko¶ciach wirnika
Dodatkowe namagnesowanie w pocz±tkowej fazie rozruchu
Ważne jest kontrolowanie spadku napięcia Us w zwi±zku z indukowanym napięciem Uq.
Napięcie wej¶ciowe: U1=Us+ Uq=UR1 + UX1 + Uq
Reaktancja stojana : X1=2 * π * f * L
Silnik został zaprojektowany dla swoich warto¶ci nominalnych. Na przykład: napięcie magnesuj±ce Uq , może wynosić 370 V dla silnika, przy U1=400V i f=50Hz. Wówczas silnik ma optymalne namagnesowanie.
Współczynnik okre¶laj±cy stosunek napięcia do częstotliwo¶ci wynosi:
Jeżeli częstotliwo¶ć jest zmniejszona do 2.5Hz, napięcie będzie wynosić 20V. Z powodu obniżania częstotliwo¶ci reaktancja stojana X1 również maleje. Ten spadek napięcia zależy jedynie od rezystancji R1 i nie ma żadnego wpływu na ogólny spadek napięcia w stojanie. Napięcie na rezystancji R1 odpowiada w przybliżeniu warto¶ci około 20 V dla nominalnych warunków zasilania silnika, wobec czego pr±d silnika zależy od obci±żenia. Cała warto¶ć napięcia wej¶ciowego U1 odkłada się teraz tylko na rezystancji stojana R1, powoduj±c brak tego napięcia na magnesowanie silnika.
Przy niskich częstotliwo¶ciach, kiedy stosunek napięcia do częstotliwo¶ci pozostaje stały w pełnym zakresie, brak jest napięcia dla namagnesowania silnika i silnik nie jest w stanie wytworzyć momentu obrotowego. W konsekwencji ważne jest, aby zwiększyć odpowiednio napięcie U1 podczas startu silnika i przy niskich częstotliwo¶ciach pracy.
Zależno¶ć namagnesowania od obci±żenia
Po dostosowaniu silnika do dodatkowego namagnesowania przy niskich częstotliwo¶ciach i podczas pocz±tkowej fazy rozruchu, wyst±pi przemagnesowanie w czasie pracy z małym obci±żeniem. W tej sytuacji, pr±d stojana I1 będzie opadać a wzro¶nie indukowane napięcie Uq.
Silnik zwiększy pobór pr±du reaktywnego, co spowoduje jego nadmierne nagrzewanie. Magnetyzacja silnika zależy więc od napięcia, które powinno zmieniać się automatycznie w zależno¶ci od obci±żenia.
Dla optymalnego namagnesowania silnika częstotliwo¶ć i zmienne obci±żenie musi być uwzględniane przy sterowaniu częstotliwo¶ciowym silnika.
Ľródło: Dr inż. Jerzy Szymański, ELPOL Centrum Elektroniki i Automatyki Sp. z o.o. (www.elpol.biz)