Najczęstsze zastosowanie falownika w praktyce to prosta zamiana obrotów np. potencjometrem i zmiana kierunku obrotów przełącznikiem (LEWO-STOP-PRAWO). Często użytkownicy falowników którzy podłączają po raz pierwszy falownik do silnika mają problemy z ustawieniem falownika tak aby sterować kierunkiem obrotów. W niektórych typach falowników okazuje się, że nie jest to takie proste. W poniższym tekście przedstawiamy w jaki sposób dokonać konfiguracji by działało sterowanie w najpopularniejszych falownikach Polsce: LG/LS, Eura Drives, Siemens oraz Lenze.
Z przyjemnością informujemy o starcie nowego serwisu o tematyce związanej falownikami i tematyką z tymi zagadnieniami związaną. Serwis www.falowniki24.info.pl kierowany jest przede wszystkim do dystrybutorów falowników, instalatorów falowników, dostawców aparatury i zabezpieczeń do falowników, motoreduktorów, silników, automatyki itp. No i oczywiście do wszystkich firm i osób zainteresowanych tą tematyką. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami serwisu i jego ofertą.
Firma HF Inverter Polska Sp.C. rozszerzyła swoją ofertę o falowniki w obudowie IP55 (firmy EURA Drives Electric Ltd). Są to urządzenia w rozsądnej cenie -proste w budowie i programowaniu odporne na wilgoć, pyły a także na mróz- dzięki zastosowaniu ochrony przed zamarzaniem. Idealne rozwiązanie dla zastosowań pompowych i wentylatorowych gdzie zazwyczaj urządzenia tego typu pracują w trudnych warunkach otoczenia. Wbudowany filtr RFI, moduł hamujący, komunikacja RS-485 i inne funkcje zaspokoją zapotrzebowanie większości użytkowników branży HAVAC i nie tylko.
Programowalny przekaźnik czasowy MPC-TPA-U240-208
- Możliwosc realizowania dowolnej funkcji czasowej
- Programowanie poprzez kabel miniUSB
- Darmowe oprogramowanie TimProg
- Uniwersalne napięcie zasilające 12...240V AC/DC
- 8 bloków czasowych konfigurowalnych od 100ms do 100h
- Montaż na szynie DIN 35mm
- Obudowa modułowa 17,5mm
- 2 styki przełączne 8A
Na rynku dostępnych jest wiele modeli i marek falowników. Wybierając falownik sugerujemy się firmą, ceną, funkcjami itp. Natomiast najistotniejszym parametrem określającym falownik jest tryb sterowania. Najczęściej spotykane są falowniki tak zwane skalarne (do pomp, wentylatorów, sprężarek itp. ) oraz falowniki wektorowe (cięższe zastosowania). Mając na celu ułatwienie wyboru odpowiedniego falownika do potrzeb przybliżamy poniżej te dwie metody sterowania.
Przemienniki częstotliwości (falowniki) są stosowane w układach regulacji prędkości obrotowej silników napięcia przemiennego tj. taśmociągi, podnośniki, wentylatory, pompy. Parametrem regulowanym przez falowniki jest stosunek U/f. Utrzymanie odpowiedniej jego wartości pozwala uzyskać stałą wartość momentu obrotowego.
Większość falowników posiadają opcje umożliwiające podpięcie do nich różnego rodzaju czujników, np. temperatury, wilgotności. Proces regulacji z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego umożliwia wbudowany w falowniku regulator PID. Regulator PID jest niezbędny do optymalnego utrzymywania stałego poziomu procesów technologicznych.
W artykule tym opiszemy sposób regulacji temperatury falownikiem z podłączonym do niego przetwornikiem temperatury AR553/I oraz jak zaprogramować falownik aby utrzymywał stałą temperaturę np. 35°C w pomieszczeniu.
Prawidłowy dobór przewodów łączących falownik z silnikiem zapewnia prawidłową prace układu sterowania i samego napędu a także eliminuje zakłócenie płynące z układu do sieci zasilającej. Zagadnienie doboru kabli łączących falownik z silnikiem jest szerokie, od strony teoretycznej opisał to swych materiałach znany w Polsce producent i dystrybutor kabli firma HELUKABEL. Poniżej prezentujemy ich opracowanie na ten temat.
Sterowanie impulsowe i zadawanie częstotliwości przyciskami (funkcja motopotencjometru). Idea działania motopotencjometru jest taka, że naciskając przyciski Góra/Dół impulsowo zwierając odpowiednie zaciski na falowniku możemy zwiększać lub zmniejszać częstotliwość wyjściową napędu i regulować jednostajnie prędkość silnika. Poniżej opis ustawienia tej funkcji w falownikach LG IC5