W ostatnim czasie rozwiązania ekologiczne zyskały sporą popularność. Zbawienny wpływ na nasze środowisko, oszczędność na dłuższą metę oraz dopłaty z programów unijnych ciągle zachęcają Polaków do nowoczesnych inwestycji. Wśród nich królują kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne – choć często używa się ich jako pojęcia tożsame, istnieje między nimi kilka kluczowych różnic, które warto poznać.
"SKYMAX HYBRID" to bezkonkurencyjny na europejskim rynku falownik hybrydowy z funkcją ładowania baterii akumulatorów. Jest elastycznym i inteligentnym urządzeniem, które używając energii słonecznej, energii z sieci publicznej oraz energii zgromadzonej w baterii akumulatorów może zapewnić prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne
Codziennie mamy do czynienia z różnymi urządzeniami zasilanymi energią elektryczną z sieci ,a także za pomocą akumulatorów czy baterii gromadzących energię. Oprócz tych urządzeń istnieje jeszcze jedna grupa. To grupa, do której należą urządzenia samowystarczalne energetycznie zasilane za pomocą energii słonecznej. Najbardziej popularnym takim urządzeniem jest jakże nam znany kalkulator. Ale są tez inne urządzenia szturmem zdobywające rynki ...
Systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w współczesnym świecie. Coraz częściej decydują się na nie zarówno firmy jak i osoby prywatne. Trudno się dzwić tą stale rosnącą tendecją, gdyż instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet oraz pomagają nam w wielu dziedzinach życia uzyskać dostęp do energii, szczególnie wtedy kiedy nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Dnia 20 lutego 2015 polski sejm uchwalił poprawkę do ustawy o odnawialnych źródłach energii, w której określono gwarantowane stawki minimalne za sprzedaż energii z mikroinstalacji czyli systemów fotowoltaicznych do mocy 40 kW.
W nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii uchwalonej dnia 20 lutego 2015 polski sejm dodał poprawkę, która spowoduje że inwestowanie w mikroinstalacje źródeł odnawialnych stanie się bardziej opłacalne niż dotychczas. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta RP. Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to styczeń 2016 roku. Mianem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii określamy źródła o mocy zainstalowanej do 40 kW. Prosumenci czyli osoby produkujące energię na własny użytek będą będą mogli odsprzedać nadmiar energii elektrycznej korzystając z nowych przepisów zakładowi energetycznemu po gwarantowanej stałej cenie przez 15 lat.
W dzisiejszym krótkim wpisie kilka słów o przewodach fotowoltaicznych .
Obecnie w tradycyjnych instalacjach domowych zamiast kabli aluminiowych stosuje się kable miedziane. Przy okablowaniu budynku mieszkalnego należy mieć na uwadze, że przewód miedziany o takiej samej obciążalności lub porównywalnej jest o jeden przekrój cieńszy niż przewód aluminiowy.
Jeśli chodzi o instalacje domowe to stosuje się właśnie kable miedziane trój- lub pięciożyłowe. Wiele również zmieniło się w technologii produkcji kabli a konkretnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo instalacji. Obecnie oferowane są na rynku tzw. materiały bezhalogenowe, które przeciwdziałają rozprzestrzenianie się pożaru. Izolacje tych przewodów nie zawierają grupy halogenów m.in. chloru i fluoru, które występują w materiałach PVC. Oprócz tego, że materiały bezhalogenowe przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się pożaru to również odporne są na chemikalia.
Chcielibyśmy polecić Państwu nowy sklep imternetowy z osprzętem do instalacji fotowoltaicznych oraz inną elektryką . Do chwili obecnej w ofercie sklepu znajduje się wiele produktów w różnych kategoriach. W sklepie obecnie można znaleźć wszystko, co związane jest z fotowoltaiką, a więc falowniki solarne (firmy Delta) , moduły fotowoltaiczne (firmy MW Green Power) oraz regulatory ładowania (firmy Steca oraz MorningStar).
W niniejszym wpisie opisze rodzaje zabezpieczeń oraz aparaty elektryczne, które chronią obwód elektryczny np. przed zwarciem.
Rodzaje zabezpieczeń, które chronią sieci elektryczne i urządzenia elektryczne do nich podłączone.
Dzięki właśnie takiemu układowi ilość pochłoniętej energii przez panele fotowoltaiczne jest większa niż energia pochłonięta przez ułożenie tradycyjne paneli np. na dachu. System nadążny steruje ruchem paneli słonecznych w dwóch płaszczyznach w taki sposób aby ilość promieniowania słonecznego padające prostopadle na panele fotowoltaiczne była jak największa. Działa to w ten sposób, że czujniki umieszczone w układzie nadążnym wykrywają najjaśniejszy punkt na niebie i układ podąża za nim.
Energia elektryczna, która została wytworzona w panelach fotowoltaicznych (w okresie nasłonecznienia), a która nie została wykorzystana przez urządzenia odbiorcze (np. telewizor, lodówka) jest magazynowana w akumulatorach w celu jej późniejszego wykorzystania. Dostarczają również energię do odbiorników energii gdy promieniowanie z paneli PV nie jest zbyt wystarczające. Akumulatory te są również wykorzystywane jako awaryjne źródła zasilania gdy nastąpi zanik napięcia z zewnętrznej sieci energetycznej.
Jak wiadomo moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który jest konieczny do ładowania akumulatorów. Akumulatory nie powinny mieć zbyt małą pojemność ponieważ odbiorniki energii będą w krótkim czasie zużywać energię. Jednocześnie przy małej pojemności akumulatory naładowują się zbyt szybko w momencie gdy słońce cały czas świeci. Także tutaj trzeba odpowiednio dobrać akumulator do systemu fotowoltaicznego.