Jedną z ciekawszych i w niektórych aplikacjach bardzo przydatnych funkcjonalności wbudowanych w falowniki Sanyu serii SX1000 jest funkcja prostego sterownika PLC. W dzisiejszym artykule przedstawimy parametry służące do jej aktywacji i konfiguracji, natomiast w następnym artykule z serii poświęconej falownikom SX1000 pokażemy na przykładzie w jaki sposób skonfigurować i uruchomić falownik do pracy w trybie PLC.
W tym artykule skupimy się na prezentacji i porównaniu dwóch z nich - to jest serii SX1000 oraz SXS1000. Najważniejszą cechą odróżniającą falowniki Sanyu SX1000 od urządzeń serii SXS1000 jest stopień szczelności obudowy, który dla urządzeń serii SX1000 wynosi IP20, zaś w przypadku urządzeń serii SXS1000 jest to IP65 dla modeli o mocy znamionowej od 0.75kW do 2.2kW oraz IP55 dla większych mocy.
Małe przydomowe elektrownie wiatrowe zdobywają coraz większą popularnośc na naszym rynku. Urządzenia te zamieniają energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną, a następnie na energię elektryczną, której wytworznie nie wiąże się ze spalaniem jakichkolwiek paliw oraz emisją dwutlenku węgla. W zależności od mocy turbiny elektrownie te mogą stanowić samodzielne źródło energii lub być uzupełnieniem np. dla energii płynącej z instalacji fotowoltaicznej, które to rozwiązanie jest szczególnie popularne w obiektach nie podłączonych do publicznej sieci elektroenergetycznej, takich jak domki letniskowe, pola namiotowe, przyczepy kempingowe oraz instalacje oświetleniowe.
Aktywne kompensatory mocy biernej serii SVG oferują możliwość kompensacji mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej przy pomocy jednego modułu. Urządzenia tej serii charakteryzują się szybką odpowiedzią (< 10ms) na dynamiczne zmiany wartości cos(φ) i zapewnia bezwzględne utrzymanie zadanego parametru współczynnika mocy indywidualnie w każdej fazie, a także ograniczenie migotania światła wywołanego dynamicznymi zmianami obciążenia mocą bierną.
Firma LG wprowadziła do swojej oferty przemienników częstotliwości serię urządzeń oznaczonych symbolem "L100". Falowniki te zostały zaprojektowane i zoptymalizowane do zastosowań dźwigowych, podnoszenia ładunków oraz systemów wind. Urządzenia tej serii zastąpią produkowane dotychczas falowniki serii iV5L.
Współczesne systemy automatyki przemysłowej praktycznie nie mogą się obyć bez elektronicznych urządzeń sterujących – sterowników PLC, soft-startów czy przemienników częstotliwości. Urządzenia te pracują najczęściej zamknięte w szafach sterowniczych wytwarzając znaczne ilości energii cieplnej i podnosząc tym samym temperaturę wewnątrz szafy. Urządzenia elektroniczne mają jednak to do siebie, że ich żywotność znacznie spada wraz ze wzrostem temperatury, dlatego tak istotne jest dbanie o utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzu szafy elektrycznej.
Na stronie DobierzFalownik.pl został udostępniony nowy program doboru falowników wykonany na zlecenie firmy Zawex właściciela sklepu z falownikami i akcesoriami: SklepFalowniki.pl. W obecnej wersji program umożliwia dobór odpowiedniego falownia na podstawie takich kryteriów jak: moc silnika, prąd znamionowy silnika, napięcie zasilania falownika oraz napięcie wyjściowe falownika.
W ofercie sklepu SklepFalowniki.pl pojawiły się zestawy składające się z przemiennika częstotliwości oraz przetwornika ciśnienia, które dedykowane są do zastosowania z pompami głębinowymi. W skład opisywanych zestawów wchodzi falownik LG serii H100 oraz przetwornik ciśnienia Danfoss MBS 1700 0..10bar. Zakres mocy dostępnych falowników zawiera się w przedziale od 0.75kW do 90kW.