Firma Phoenix Contact posiada w swojej ofercie unikalne na rynku urządzenia określane jako hybrydowe rozruszniki silnika. Urządzenia te pozwalają nie tylko jak mogło by to wynikać z drugiego członu ich nazwy na rozruch silnika ale również pozalają załączyć silnik z kierunkiem obrotów w prawo i w lewo, a także realizują funkcje ochronne oraz funkcję awaryjnego zatrzymania.
W ofercie firmy Yaskawa pojawiły się nowe przemienniki częstotliwości określone symbolem GA700. Są to uniwersalne urządzenia dedykowane do zastosowań przemysłowych o niespotykanych dotąd możliwościach, niezawodności oraz łatwości użytkowania. Falowniki serii GA700 będą dostępne w zakresie mocy do nawet 630kW, co w połączeniu z szerokimi możliwościami zastosowania rozpoczynając od prostych przenośników taśmowych cza pras, a kończąc na złożonych systemach z napędami podłączonymi do sieci wróży im spory sukces. Dodatkową zaletą tej serii przemienników jest fakt, że mogą one precyzyjnie i bez konieczności dodatkowego dostrojenia sterować zarówno silnikami indukcyjnymi, jak również silnikami z magnesami trwałymi czy silnikami synchronicznymi reluktancyjnymi.
W tym artykule zaprezentujemy w jaki sposób rozpocząć pracę z falownikami LENZE serii i510. Zaprezentujemy procedurę pierwszego uruchomienia, konfiguracji podstawowych parametrów, a także późniejszej obsługi falownika. Jak wiadomo falowniki Lenze serii i510 mogą być programowane i obsługiwane za pośrednictwem jednego z trzech modułów: klawiatury sterującej, modułu USB lub modułu WLAN - w tym artykule zaprezentujemy sposób konfiguracji i obsługi tych urządzeń przy wykorzystaniu klawiatury sterującej.
Dzięki uprzejmości firmy LENZE dotarła do nas walizka szkoleniowa wyposażona w dwa falowniki - pierwszy z nich to urządzenie serii i510, zaś drugi serii i550. Ponadto w walizce znajduje się silnik z enkoderem oraz elementy pomocnicze jak panel sterowania, przewody łączeniowe, przełączniki itp. Dzięki wspomnianej walizce w najbliższym czasie zamieścimy na portalu oraz na naszym kanale YouTube serię artykułów oraz filmików poświęconych uruchomieniu i programowaniu falowników Lenze serii i510 oraz i550.
Firma Eura Drives w swojej ofercie poza bardzo dobrze znanymi, popularnymi i stosowanymi w wielu popularnych aplikacjach falownikach serii E-800 oferuje również znacznie bardziej zaawansowane przemienniki serii E-2000 dedykowana do specjalistycznych aplikacji wymagających sterowania wektorowego w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. W artykule przestawimy najważniejsze funkcje i możliwości oferowane przez falowniki EURA E-2000 oraz zaprezentujemy ich dane techniczne.
W poprzednim artykule zamieszczonym na naszym portalu, który dotyczył falowników ABB serii ACS150 krótko wspomnieliśmy o dostępnych w nich makroaplikacjach i wybraliśmy aplikację "ABB Standard", która na potrzeby wcześniejszego artykułu była najbardziej odpowiednia. Dzisiaj dokładniej przyjrzymy się wszystkim makroaplikacjom dostępnym w falownikach ABB ACS150, sprawdzimy czym się różnią pomiędzy sobą oraz wyjaśnimy kiedy stosować poszczególne makra.
Artykuł zawiera opis procedury uruchomienia falowników marki ABB serii ACS150. Parametry falownika zostaną tak skonfigurowane, aby istniała możliwość sterowania pracą przemiennika za pomocą wbudowanego panelu sterującego. Przed przystąpieniem do procesu konfiguracji falownika opisanego w tym artykule należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, prawidłowo zamontować i podłączyć falownik oraz sprawdzić listę kontrolną czynności instalacyjnych ("Falowniki ABB ACS150 podręcznik użytkownika PL" - strona 35). W przypadku gdy falownik jest prawidłowo zamontowany i podłączony możemy przejść do jego programowania. Ważne aby na czas programowania silnik został odsprzęgnięty od urządzenia napędzanego, jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko jego uszkodzenia w przypadku niewłaściwego kierunku obrotów silnika.
W dzisiejszym artykule przedstawimy krótką fotorelację z budowy stanowiska dydaktycznego, które będzie w przyszłości przez nas wykorzystywane podczas opracowywania nowych artykułów zamieszczanych na portalu Falowniki24.info.pl oraz podczas nagrywania filmików na nasz kanały na YouTube. Do budowy stanowiska wykorzystaliśmy wolnostojącą szafę RACK, zestaw blach montażowych z szyną DIN, panele zaślepiające oraz półkę doczołową. Poniżej przedstawiamy efekt naszych działań.
Falowniki Lenze i500 to nowa - innowacyjna seria przemienników częstotliwości od niedawna dostępna na naszym rynku. Charakterystyczną cechą odróżniającą te urządenia od innych jest ich modułowa budowa oraz możliwość programowania i obsługi nie tylko za pomocą standardowej klawiatury dostępnej na obudowie przemiennika, ale również komputera PC połączonego z falownikiem za pomocą portu USB, czy telefonu komórkowego łączącego się z falownikiem za pośrednictwem sieci WiFi.