Obecnie coraz większą popularność zyskują systemu automatyki budynkowej, nazywane często systemami inteligentnego domu. Przez kilkanaście ostatnich lat, wraz z dynamicznym rozwojem elektroniki systemy te przeszły sporą ewolucję. Przede wszystkim znacznie obniżyła się ich cena, dzięki czemu, przestały być one dobrem luksusowym, a stopniowo stają się standardem w nowo powstających budynkach. Istotną rolę w upowszechnieniu tego typu systemów, odegrała powszechna dostępność telefonów komórkowych z ekranem dotykowym i możliwością instalowania dowolnych aplikacji, dzięki czemu będąc w dowolnym miejscu na świecie wiemy co się dzieje z naszym domem i jesteśmy w stanie sterować jego zachowaniem.
Poza bogatą ofertą popularnych przemienników częstotliwości serii iE5, iC5, iG5A, iS7 oraz S100 i H100 firma LG / LS posiada również w swojej ofercie produktowej nowoczesne serwonapędy serii L7, będące następcą urządzeń serii APD-VS oraz APD-VP. W chwili obecnej serwonapędy serii L7 dostępne są w zakresie mocy od 0,1kW do 5kW, jednak w przyszłości producent zamierza rozszerzyć swoją ofertę o urządzenia o mocy 7,5kW. 11kW oraz 15kW. W ramach serii L7 można wyróżnić seronapędy sterowane impulsowo - L7S oraz serwonapędy sterowane poprzez sieć z wykorzystaniem protokołu EtherCAT.
Firma LG / LS poza najpopularniejszymi falownikami uniwersalnego zastosowania - serie iG5a oraz iC5, posiada również w swojej ofercie zaawansowane przemienniki częstotliwości dedykowane do zastosowania w określonych typach aplikacji. Przykładami takich urządzeń są falowniki serii iS7 dedykowane do zastosowania w aplikacjach "stałomomentowych", iV5L dla aplikacji windowych oraz falowniki serii H100 przeznaczone do zastosowanie w branży HVAC przy sterowaniu pracą pomp i wentylatorów.
Przez lata działalności serwisu Falowniki24.info.pl oraz sklepu SklepFalowniki.pl mieliśmy okazję obserwować zmieniające się trendy zainteresowania zarówno poszczególnymi modelami falowników, jak również całościową ofertą konkretnych producentów. W tym artykule przedstawimy Państwu wyniki przeprowadzonych analiz, zainteresowania klientów ofertą firm produkujących falowniki, a także przedstawimy najpopularniejsze modele dostępne w ofercie danego producenta.
Producenci falowników z reguły przygotowują pakiety oprogramowania pozwalające na zdalne sterowanie pracą falownika oraz jego programowanie za pomocą komputera PC. O krok dalej poszła firma Yaskawa przygotowując program pozwalający symulować pracę falownika na komputerze PC. W tym artykule przedstawimy możliwości oferowane przez symulator oraz zademonstrujemy sposób jego użycia.
W poprzednim artykule opisaliśmy sposób instalacji i konfiguracji oprogramowania IntCom na komputerze PC oraz z wykorzystaniem tego oprogramowania nawiązaliśmy komunikację z falownikiem EURA E800 (link do artykułu: http://www.falowniki24.info.pl/artykuly/art-227.html). Dzisiaj przedstawimy możliwość wykorzystania oprogramowania IntCom do programowania wymienionych falowników.
Pakiet oprogramowania IntCom opracowany przez firmę Eura® Drives Electric pozwala na konfigurowanie oraz monitorowanie falowników oraz sofstartów marki EURA. Ważną cechą opisywanego oprogramowanie jest jego darmowa dostępność - program wystarczy pobrać z podanego poniżej odnośnika i zainstalować, by cieszyć się jego pełną funkcjonalnością - nie ma potrzeby przeprowadzania jakiejkolwiek rejestracji czy aktywacji licencji. W tym artykule pokażemy w jaki sposób zainstalować oprogramowanie IntCom na komputerze z systemem Microsoft Windows oraz w jaki sposób je skonfigurować do pracy z falownikami EURA.
W dzisiejszym artykule postanowiłem przeprowadzić krótkie porównanie możliwości falowników oferowanych przez firmę LG - w moim teście wezmą udział falowniki serii iE5, iC5, iG5a oraz S100. Urządzenia te porównam ze sobą pod względem zakresu oferowanych mocy, trybów sterowania, maksymalnej częstotliwości wyjściowej, liczby wejść / wyjść analogowych, możliwości komunikacji w sieciach przemysłowych i wielu innych istotnych pod względem użytkowym funkcji.