Przemienniki częstotliwości Danfoss VLT Micro Drive to kompaktowe, niezawodne, a przy tym bardzo nowoczesne falowniki o maksymalnej mocy zamkniętej w niewielkich wymiarów, prostej w montażu i podłączeniu obudowie. Przemienniki VLT Micro Drive, charakteryzują się nie tylko łatwym montażem oraz podłączeniem, które to cechy osiągnięto dzięki utrzymaniu numeracji zacisków według zasad obowiązujących we wszystkich pozostałych napędach serii VLT, lecz również ze względu na przejrzystą strukturę Menu oraz dużą funkcjonalność oprogramowania bardzo prostą obsługą, nawet dla początkującego operatora.
Praktyczne zastosowanie przemienników częstotliwości pokazane na przykładzie konkretnych maszyn, w których je zastosowano. Przykładami takich maszyn będą między innymi z branży kamieniarskiej: piły jednosuportowe oraz piły linowe, z branży spożywczej: maszyny do obierania, sortowania oraz pakowania czosnku oraz maszyny pakujące.
W artykule tym zapoznamy się z funkcjami umożliwiającymi realizację operacji inkrementacji (zwiększanie wartości zmiennej o 1) oraz dekrementacji (zmniejszanie wartości zmiennej o 1), które dostępne są w sterownikach PLC LG XGB. Sterowniki XGB oferują kilka typów funkcji umożliwiających realizację operacji inkrementacji i dekrementacji, które różnią się między sobą rodzajem danych na jakich operują. W dalszej części artykułu zapoznamy się z tymi funkcjami.
W kolejnej części naszego kursu programowania sterowników PLC LG XGB zapoznamy się z możliwością realizacji przez nie prostych funkcji arytmetycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz dzielenie. W artykule skupimy się na operacjach dodawania do siebie liczb, zaś ich odejmowanie, mnożenie i dzielenie przebiega w sposób analogiczny - funkcja ADD jest wówczas zastępowana odpowiednio funkcjami SUB, MUL i DIV.
Firma Yaskawa jest światowym liderem produkcji falowników - swoją pozycję udowodniła w 2007 roku, gdy jako pierwsza na świecie ogłosiła wyprodukowanie 10-milionowego falownika. Ja na lidera przystała Yaskawa posiada w swojej ofercie szeroką gamę przemienników częstotliwości od kompaktowych rozwiązań ogólnego przeznaczenia serii J1000, V1000 oraz A1000 przeze falowniki specjalnych zastosowań serii L1000A(V), T1000A(V), aż po najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia dedykowane do wysoce specjalistycznych aplikacji - falowniki Varispeed AC Matrix, G5HP, FSDrive MX1S oraz FSDrive MV1000.
Nasz poprzedni artykuł dotyczył sposobu montażu i konfiguracji modułu rozszerzającego funkcje sterowników PLC LG serii XGB o możliwość obsługi sygnałów analogowych. Na przykładzie modułu opcjonalnego XBO-AH02A pokazany został krok po kroku sposób postępowania podczas konfigurowania obsługi wejść/wyjść analogowych w oprogramowaniu XG5000. Dysponując już skonfigurowanym modułem analogowym możemy przejść do jego praktycznego wykorzystania w programie sterownika PLC i na tym właśnie się dzisiaj skupimy.
Dla sterowników serii XGB firmy LG / LS dostępnych jest wiele modułów rozszerzających m.in. moduły rozszerzające ilości wejść / wyjść cyfrowych, moduły pamięci, zegara czasu rzeczywistego, moduły komunikacyjne oraz moduły wejść / wyjść analogowych. W tym artykule szczególna uwaga zostanie poświęcona ostatniej grupie modułów to jest tym, które pozwalają na przetwarzanie przez sterownik PLC sygnałów analogowych. Dla serii sterowników XGB firma LG/LS przygotowała kilkanaście wersji modułów specjalnych różniących się między innymi ilością wejść / wyjść analogowych, ich rodzajem (prąd / napięcie) oraz sposobem podłączenia do sterownika. Na potrzeby tego artykułu wykorzystamy opcjonalny moduł XBO-AH02A montowany w dedykowanym slocie znajdującym się na obudowie sterownika.
Kompaktowe sterowniki serwonapędów serii XDL firmy LG / LS zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym ograniczeniu zajmowanej przez nie przestrzeni w szafie sterowniczej - przykładowo sterownik dedykowany do serwonapędów o mocy 400W zajmuje jedynie szerokość 38mm na listwie montażowej, co jest wynikiem aż o 44% lepszym w stosunku do sterownika poprzedniej serii VS o analogicznej mocy. Podobnie ma się sytuacja z pozostałymi modelami serii sterowników XDL.
Znając już podstawy programowania sterowników PLC zawarte w poprzednich częściach naszego kursu, umiejąc wykorzystywać dostępne w nich timery oraz liczniki możemy przejść do bardziej wymagających, lecz zarazem mogących być wykorzystanymi w praktyce zagadnieniami sterowania falowników za pomocą programowalnych sterowników logicznych firmy LG/LS serii XGB.
Po lekturze wcześniejszych części naszego mini kursu programowania sterowników PLC, znane powinny już być podstawowe techniki programowania sterowników PLC, wykorzystanie funkcji logicznych, czasowych oraz licznikowych. Teraz nadeszła pora, aby zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce i napisać kilka prostych programów, wykorzystujących poznane funkcje.