Firma Parker oferuje falowniki serii AC10 w zakresie mocy od 0,2kW do 15kW, są to urządzenia ogólnego przeznaczenia - mogą być wykorzystywane zarówno przez producentów maszyn OEM, np. maszyn pakujących czy włókienniczych, jak również znakomicie nadają się do współpracy z wentylatorami i przenośnikami taśmowymi. Kompaktowe wymiary, bezczujnikowe sterowanie wektorowe, wysoka częstotliwość wyjściowa (650Hz) oraz przeciążalność 150% przez 60 sekund, to najważniejsze lecz nie jedyne zalety tej serii falowników jakimi firma Parker chce przekonać do zakupu swoich urządzeń.
W falownikach firmy Siemens serii Sinamics V20 oprócz makr połączeniowych pozwalających szybko dostosować parametry falownika, w zależności od sposobu podłączenia elementów sterujących, istnieją również tzw. makra aplikacyjne i parametry ogólne. Pierwsze z nich (makra aplikacyjne) określają zachowanie falownika podczas rozruchu, tryb sterowania czy forsowanie napięcia. Drugie (parametry ogólne) określają podstawowe parametry falownika niezależne od wybranych makr połączeniowych czy aplikacyjnych, takie jak: częstotliwość maksymalna, częstotliwość JOG, wartości stałe czestotliwości krokowe od 1 do 15 czy wartości zadane PID. W artykule tym zajmiemy się jedynie makrami aplikacyjnymi, ponieważ ustawianie parametrów ogólnych powinno być zrozumiałe i nie sprawiać problemów.
W falownikach Siemens Sinamics V20 wprowadzono wiele różnych udogodnień mających podnieść prostotę oraz szybkość ich programowania. Jednym z takich rozwiązań było zaimplementowanie w ich pamięci gotowych makr połączeń, czyli inaczej mówiąc pewnych domyślnych szablonów ustawień, z których możemy szybko skorzystać w zależności od tego w jaki sposób chcemy sterować falownikiem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tymi udogodnieniami i nauczymy się z nich korzystać.
W ofercie sklepu internetowego www.sklepfalowniki.pl, od niedawna można zauważyć dostępność przetwornic DC/AC serii SinusPro. Jest to seria przetwornic wyprodukowanych przez firmę VOLT o bardzo dużych możliwościach, różnych zastosowaniach i przystępnych cenach jak na urządzania o takich parametrach. W obrębie serii produktów SinusPro możemy wyróżnić trzy podkategorie przetwornic oznaczone odpowiednio literami "E", "S" i "W". W tym artykule w pierwszej kolejności przedstawię ogólne cechy przetwornic serii SinusPro, a następnie osobno zaprezentuję możliwości reprezentantów, każdej z podkategorii przetwornic "E", "S" i "W".
W ofercie sklepu internetowego prowadzonego przez firmę ZAWEX, pojawiła się seria kompatkowych i ekonomicznych przemienników częstotliwości firmy SIEMENS - SINAMICS V20. Falowniki tej serii cechują się wszechstronnością zastosowania, mogą być wykorzystywane do sterowania pompami, wentylatorami, kompresorami, jak również przenośnikami taśmowymi oraz jako napędy pojedyńczel lub główne w przemyśle procesowym (młyny, ugniatarki, rozdrabniarki, mieszalniki, wirówki, maszyny w przemyśle tekstylnym).
Przekaźnik nadzorczy rezystancyjny firmy ANIRO - model MPN-RTA-M230-108 wykorzystywany jest w przemysłowych układach automatyki i sterowania do kontroli temperatury pracy urządzeń wyposażonych w czujniki PTC typu A. Czujniki te stosuje się najczęściej do ochrony uzwojeń silników i transformatorów, jak również do zabezpieczania układów elektronicznych, charakteryzują się one wzrostem rezystancji w odpowiedzi na wzrost temperatury. Przekaźnik MPN-RTA-M230-108 daje możliwość podłączenia aż 6 czujników i pozwala zarówno na wykrycie wzrostu temperatury urządzenia ponad dopuszczalną, jak również umożliwia wykrywanie zwarcia w obwodzie czujnika PTC. Urządzenie może być zasilane napięciem 230VAC lub 24VAC/DC.
Jak zwykle od 20 lat pod koniec marca odbyły się najbardziej znane i popularne w Polsce Warszawskie targi z branży automatyki sterowania napędów itp. AUTOMATICON . W bieżącym roku wystawców i nowości było sporo także kryzysu z wcześniejszych lat nie widać Odbyło się także wiele ciekawych seminariów poświęconych nowym produktom , rozwiązaniom oraz aspektom prawnym …
W dzisiejeszym artykule przyjrzymy się bliżej możliwościom wykorzystania fal radiowych do sterowania falownikami. Na przykładzie falownika LG/LS serii iC5 zaprezentujemy sposób podłączenia odbiornika radiowego z zaciskami falownika. Za zadanie postawmy sobie aby za pomocą dwóch wyjść odbiornika sterować częstotliwością falownika (tzw. funkcja motopotencjometru), zaś za pomocą dwóch pozostałych uruchamiać falownik i zmieniać jego kierunek obrotów.
W pierwszej części tego artykułu zajęliśmy się przygotowaniem sieci, w której będzie pracował nasz falownik od strony fizycznej - zamontowaliśmy odpowiednie karty rozszerzeń, uruchomiliśmy konwertery i połączyliśmm te urządzenia ze sobą. Teraz przyszła pora na zainstalowanie potrzebnego oprogramowania i jego konfigurację, dzieki czemu za pomocą komputera będziemy mogli sterować naszym falownikiem.