Firma Invertek Drives dostarcza falowniki serii Optidrive ODE2 dedykowane do sterowania prędkością obrotową silników 1-fazowych. W swojej ofercie posiada między innymi falowniki o stopniu szczelności IP20 z wbudowanym filtrem EMC lub bez niego oraz falowniki IP66. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w wielu aplikacjach przemysłowych, między innymi w przemyśle spożywczym, maszynach pakujących oraz do sterowania pompami i wentylatorami. Dzięki liście parametrów podstawowych zawierającej jedynie 14 pozycji oraz możliwości pracy w znacznej części aplikacji z ustawieniami fabrycznymi - falowniki te cieszą się tak dużą popularnością.
SklepFalowniki.pl wprowadził do swojej oferty przemienniki częstotliwości firmy DELTA Electronics - są to falowniki serii VFD-B, VFD-C2000, VFD-CP2000 oraz VFD-EL. Taka różnorodność dostępnych serii falowników, pozwala z łatwością dobrać optymalne urządzenie potrzeb własnej aplikacji. W dzisiejszym artykule dokładniej przyjrzymy się falownikom serii VFD-C2000 oraz VFD-CP2000 i oferowanym przez nie możliwościom.
W poprzednim artykule zademonstrowałem w jaki sposób zainstalować oprogramowanie narzędziowe XG5000 dostarczane przez firmę LSiS - producenta sterowników PLC serii XGB oraz w jaki sposób z pomocą tego pakietu oprogramowania nawiązać połączenie ze sterownikiem tak by możliwe było jego programowanie, monitorowanie stanu wejść wyjść czy pobieranie programu znajdującego się na sterowniku PLC na komputer PC. Teraz przyszła pora by nauczyć się pisać proste programy dla tego sterownika - na początku będą to proste programy realizujące podstawowe funkcje bramek logicznych.
Częstotliwość pracy w falownikach firmy LG/LS może być zadawana na wiele różnych sposobów. W tym artykule przedstawię najpopularniejsze z nich na przykładzie falownika LG/LS serii iC5. Pokażę jak podłączyć do falownika i jak go zaprogramować by możliwe było zadawanie częstotliwości wyjściowej za pomocą: zadajnika panelowego ZAD-ECO, zadajnika prądowego CP-02 oraz potencjometru.
Seria XGB programowalnych sterowników logicznych produkowanych przez firmę LSIS, jest bezpośrednim następcą bardzo popularnych na naszym rynku sterowników kompaktowych serii MasterK i podobnie jak ona również seria XGB dzięki dużym możliwościom, małym wymiarom i atrakcyjnym cenom ma szansę zdobyć sporą popularność i zająć miejsce podstawowego sterownika PLC wykorzystywanego do sterowania średnio złożonych maszyn i procesów technologicznych. Warto więc już teraz zapoznać się z możliwościami i funkcjami tej serii urządzeń oraz nauczyć się je w pełni wykorzystywać i programować.
Dzisiejszy wpis będzie znakomitą okazją by przyjrzeć się bliżej dobrze znanym i cenionym falownikom serii iG5A firmy LG/LS, przez użytkowników którzy do tej pory nie mieli styczności z tymi urządzeniami. Najpierw przedstawimy kilka ogólnych informacji na temat tych przetwornic częstotliwości - opiszę ich parametry techniczne, funkcje i możliwości, a następnie przyjrzymy się bliżej ich budowie, dostępnym wersją oraz możliwościom ich zastosowania.
W dzisiejszym artykule przeprowadzimy przegląd najpopularniejszych na naszym rynku przemienników częstotliwości - opiszemy możliwości każdej serii przemienników oraz porównamy je między sobą, tak by w jak najwiekszym stopniu ułatwić użytkownikowi końcowemu dobór odpowiedniego przemiennika do określonej aplikacji. Według analiz przeprowadzonych przez nasz portal największym zainteresowaniem klientów cieszą się przetworniki czestotliwości takich firm jak: LG/LS, EURA, LENZE, SIEMENS oraz PARKER i to im zostanie poświęcony ten artykuł.
Firma Schneider Electric - producent falowników Altivar ATV12 dostarcza oprogramowanie narzędziowe pozwalające na konfigurację, zarządzanie i podgląd parametrów pracy napędów przez nią produkowanych. Mowa tutaj o pakiecie oprogramowania SoMove, za pomocą którego można przy wykorzystaniu komputera PC wykonywać wszystkie wymienione powyżej czynności, a dodatkowo pakiet SoMove pozwala na programowanie falowników "offline" - najpierw program jest przygotowywany na komputerze, który nie musi mieć fizycznego dostępu do falownika, a następnie gdy program jest już gotowy i przetestowany zostaje on przenoszony na falownik - takie rozwiązanie pozwala na znaczne skrócenie czasów przestojów maszy, co w warunkach przemysłowych ma szczególne znaczenie.
Falowniki LG/LS serii iC5, tak jak przystało na urządzenia tej klasy posiadają szereg funkcji pozwalających kompleksowo zabezpieczyć sterowane przez nie silniki. Falowniki wspomnianej serii wyposażone są w następujące funkcje zabezpieczające: zabezpieczenie termiczne, przeciążeniowe, ochrona przed utykiem oraz ochrona przed zbyt niskim czy zbyt wysokim napięciem zasilania. W dzisiejszym artykule wszystkie wymienione funkcje zabezpieczające zostaną omówione, zostanie pokazany sposób ich prawidłowej konfiguracji oraz pokażemy możliwość wykorzystania wyjścia przekaźnikowego do sygnalizacji błędów i awarii.
W poprzednim artykule ("Falowniki LG - podstawowe metody zadawania częstotliwości") opisywałem sposoby zadawania częstotliwości wyjściowej falownika za pomocą zadajnika panelowego, potencjometru czy potencjometrycznego zadajnika prądowego. Dzisiaj przedstawię dwie kolejne, równie często wykorzystywane metody, a przy tym nie wymagające stosowania akcesoriów dodatkowych w postaci zadajników czy potencjometru. Do prawidłowego działania tych metod wystarczą dwa lub trzy przełączniki trójpozycyjne.