W dzisiejszym artykule zaprezentuje sposób podłączenia nowej wersji popularnego zadajnika panelowego ZAD-ECO-V2 do falownika LG serii iC5. Producent zadajnika zadbał o to, aby w jak największym stopniu ułatwić i przyśpieszyć podłączenie nowego modelu zadajnika do falownika - i tak zamiast 11 zacisków, które należało podłączyć do falownika w poprzedniej wersji zadajnika ZAD1-ECO, nowy model do prawidłowego działania z falownikiem iC5 potrzebuje podłączenia zaledwie 5 zacisków.
Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na rynku pojawiły się nowe serie falowników znanych producentów - były to między innymi serie falowników WL200 od firmy Hitachi, SX1000 oraz SX2000 od firmy Sanyu, a także seria i500 od firmy Lenze. W tym artykule w kilku zdaniach opiszemy, każdą z wymienionych serii i przedstawimy jej najważniejsze właściwości i funkcjonalności.
W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się wprowadzaniem parametrów znamionowych silnika do pamięci falowników Danfoss Micro Drive FC 51. Odpowiednie ustawienie parametrów charakteryzujących najważniejsze właściwości współpracującego z falownikiem silnika jest niezwykle istotne ze względu na poprawność działania funkcji zabezpieczających zaimplementowanych w pamięci tych urządzeń, które mają za zadanie chronić przed uszkodzeniem zarówno przemiennik częstotliwości jak i silnik.
Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy w poprzednim artykule Logiczny sterownik zdarzeń (SLC) w falownikach Danfoss Micro Drive FC 51 dzisiaj zajmiemy się praktycznym wykorzystaniem opisanych poprzednio funkcji Logicznego Sterownika Zdarzeń (SLC) dostępnego w falownikach Danfoss Micro Drive FC 51. Jako zadanie do zrealizowania przyjmemy umieszczony w karcie katalogowej falowników Danfoss Micro Drive FC 51 przykład zastosowania Logicznego Sterownika Zdarzeń do sterowanie prędkością posuwu wiertarki kolumnowej z automatycznym posuwem.
Wielokrotnie w artykułach dostępnych na naszym portalu przywoływana była funkcjonalność falowników Danfoss Micro Drive FC 51 określona jako "Logiczny Sterownik Zdarzeń" (SLC), jednak do tej pory nie było okazji by przyjrzeć się jej bliżej. Dla osób, które nie natknęły się na informacje o SLC na naszym portalu przypomnę raz jeszcze czym jest i jakie możliwości oferuje Logiczny Sterownik Zdarzeń.
W poprzednim artykule pod tytułem "Falowniki Danfoss Micro Drive FC 51 - praca z ustawieniami fabrycznymi" przedstawiliśmy w jaki sposób wykorzystać możliwości tych falowników w pracy z ustawieniami domyślnymi. Przedstawione sposoby, co prawda nie wymagały programowania falownika oraz posiadania panelu obsługi LCP, jednak nie pozwalały one na pełne wykorzystanie możliwości falowników Danfoss FC 51. Ograniczone możliwości falowników Danfoss Micro Drive pracujących z ustawieniami fabrycznymi były szczególnie widoczne podczas współpracy z zadajnikiem panelowym ZAD1-ECO, za pomocą którego mogliśmy jedynie uruchamiać falownik, zatrzymywać go oraz zadawać częstotliwość wyjściową, ale już nie mieliśmy możliwości zmiany kierunku obrotów silnika, czy obserwacji aktualnej częstotliwości wyjściowej falownika na wyświetlaczu zadajnika.
Do programowania i obsługi falowników Danfoss serii Micro Drive FC 51 zaprojektowany został dedykowany lokalny panel sterowania (LCP), jest on jednak elementem opcjonalnym który należy dokupić osobno, ponadto przetwornice częstotliwości Danfoss FC 51 mogą być również programowane za pomocą portu komunikacyjnego RS485 przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania MCT 10 Set-up Software, zaś w mniej wymagajacych aplikacjach są w stanie pracować z ustawieniami fabrycznymi już po podłączeniu pod ich zaciski kilku przełączników oraz potencjometru.
W dzisiejszym artykule przedstawimy sposób podłączenia do falownika Yaskawa serii J1000 panelowego zadajnika częstotliwości ZAD-1 w wersji ECO, za pomocą którego uzyskamy możliwość sterowania kierunkiem obrotów falownika, jego uruchamianiem zatrzymywaniem oraz zadawaniem częstotliwości wyjściowej. Istotnym elementem wymaganym do prawidłowej współpracy falownika Yaskawa J1000 z zadajnikiem ZAD1/ECO jest zewnętrzny zasilacz, bez którego układ nie będzie funkcjonował.
W przypadku wystąpienia w falowniku, lub w maszynie którą ten falownik obsługuje problemu operator zostanie o tym poinformowany za pomocą diody "ALM" oraz odpowiedniego kodu alarmu lub usterki na wyświetlaczu falownika Yaskawa J1000. Pomiędzy alarmem, a usterką (błędem) występuje dość istotna różnica - w przypadku tego pierwszego falownik zasygnalizuje jedynie jego wystąpienie odpowiednim kodem na wyświetlaczu oraz migającą diodą "ALM", zaś w przypadku pojawienia się błędu dioda "ALM" zostanie zapalona, na wyświetlaczu pojawi się jego kod, a ponadto wyjście falownika zostanie odłączone, a silnik będzie hamowany wybiegiem.
W dzisiejszym artykule zajmiemy się obsługą, programowaniem oraz uruchomieniem przemienników częstotliwości YASKAWA serii J1000. Krok po korku omówiony zostanie proces konfiguracji falownika, jego programowanie, tak aby mógł pracować zarówno w trybie sterowania lokalnego - za pomocą przycisków umieszczonych na jego obudowie, jak również za pomocą sygnałów zewnętrznych podawanych na jego zaciski.